Elektra ir jos kaina – iš vienos pusės labai paslaptingas, iš kitos pusės labai aiškiai reglamentuotas dalykas. Didžiajai daugumai žmonių elektros kaina jau nebėra reguliuojama valstybinių institucijų. Kadangi iki šiol nelabai buvo galimybės ką pakeisti, žmonės nesigilindavo, iš ko ta kaina susidaro. O ji susidaro iš kelių esminių dalių: elektros rinkos kainos, naudojimosi tinklais kainos ir mokesčių. Rinkos kaina keičiasi per dieną daugybę kartų, o mokesčiai – visose šalyse skirtingi. Lietuvoje mokesčiai sąlyginai nėra dideli, tad elektros kaina – vis dar viena mažiausių ES.

Bet pažiūrėkime, kas sudaro elektros kainą paprastiems vartotojams (tai oficialūs duomenys): Elektros įsigijimo kaina (sudaro didžiausią dalį), skirstymo kainos, perdavimo kainos, sisteminių paslaugų kaina, VIAP ir PVM mokestis.

30-40 ct ir jūs turite 1 kWh namuose.

Bet šiandien jūs turite daugiau galimybių rinktis. Pvz. Ekologišką elektrą iš Solarbank. Saulės elektrinei taikomas tik elektros tinklų (arba pasaugojimo) mokestis ir Solarbank taikomas priežiūros mokestis. Na, ir žinoma, PVM. Viskas.

5-6 ct ir jūs turite kWh namuose. Jeigu investuoti papildomai nenorite, dalį saulės parko įsigykite išsimokėtinai per 10 metų. Bendra elektros kaina (įmoka, plius visi mokesčiai) bus mažesnė, negu mokate dabar už elektrą, o po 10 metų tapsite ir savo nuotolinės saulės elektrinės savininku. Tada kainos skirtumas bus labiau nei akivaizdus.